DZIKI RAJD BITCOINA DO 50.000 DOLARÓW ODWRACA INWESTORÓW OD ZŁOTA

Inwestorzy wycofują się z inwestycji w złoto, podczas gdy jego cyfrowy rywal Bitcoin zajmuje czołowe miejsce w wyścigu pomiędzy najgorętszymi aktywami zabezpieczającymi przed inflacją i dewaluacją fiatów.

Dane zebrane przez Commodity Futures Trading Commission pokazują spadek zainteresowania funduszy hedgingowych metalem szlachetnym w miarę przesuwania się uwagi na rosnące rentowności nominalne i perspektywy lepszego niż oczekiwano ożywienia gospodarczego w USA. Wykazało ono, że długie pozycje netto w kontraktach terminowych na złoto Comex skurczyły się o 1,7 procent do 134 733 w tygodniu kończącym się 9 lutego.

Tymczasem dane ujawniły również spadek krótkich pozycji w kontraktach terminowych na złoto o 2,191 kontraktów do 47,093. W okresie objętym badaniem cena złota wzrosła, próbując przebić się przez poziom oporu 1 850 USD za uncję. Niemniej jednak, rynkowi zabrakło wystarczającego impulsu wzrostowego, co spowodowało, że metal szlachetny skorygował się niżej w kolejnych sesjach. Crypto Profit radził sobie lepiej niż tradycyjne aktywa safe-haven. Długie zainteresowanie netto instrumentem BTCUSD skoczyło do 28 666 11 lutego z 12 267 27 stycznia. Tymczasem krótkie kontrakty dla tej samej pary wzrosły z 1 267 do 1 873 w tym samym okresie, jak podaje DataMish.com.

Kurs wymiany BTC/USD skoczył z 29 000 USD do nawet 48 912 USD w nadziei na boom adopcji instytucjonalnej prowadzonej przez inwestycję Tesli o wartości 1,5 mld USD oraz zapowiedzi Mastercard i BNY Mellon dotyczące uruchomienia usług kryptowalutowych jeszcze w tym roku.

ODPŁYW, NAPŁYW

Raport autorstwa Mike’a McGlone’a, starszego stratega Bloomberg Intelligence ds. surowców, stwierdził, że inwestorzy skierowali część swojego kapitału w złoto na spekulacje na Bitcoinie, co doprowadziło do spadku popytu na metal szlachetny i wzrostu w przypadku benchmarkowej kryptowaluty.

Jako dowód, pan McGlone przedstawił dwie metryki: Grayscale Bitcoin Trust oraz fundusze exchange-traded śledzące złoto. Te pierwsze wzrosły z 1 procenta do 10 procent z 210 miliardów dolarów śledzących złote ETF-y w 2020 roku, wskazując na masowy odpływ kapitału z rynku metali szlachetnych do kryptowalut.

„W świecie zmierzającym w kierunku cyfrowym“ – stwierdził pan McGlone – „logiczne jest oczekiwanie, że więcej funduszy popłynie w kierunku Bitcoina, a z dala od metali szlachetnych“.

„Bez poważnej usterki technologicznej, alokatorzy złota starej gwardii są przede wszystkim zagrożeni, jeśli kryptowaluta stanie się aktywem rezerwowym, a Bitcoin jako 1-5% swoich aktywów inwestycyjnych staje się coraz bardziej rozważny“ – dodał.

DALSZE ZYSKI BITCOINA PRZED NAMI?

Według Morgan Stanley, cena złota spodziewa się zejścia poniżej 1800 dolarów do końca 2021 roku. Bank stwierdził, że metal szlachetny stoi przed perspektywą szybszego niż oczekiwano ożywienia gospodarczego w USA i słabszej inflacji, co zmniejszyłoby jego popyt wobec lepszych rentowności obligacji.

„Momentum cenowe jest słabe, co oznacza, że towary, które spadają, często mają tendencję do kontynuowania spadków“ – powiedział w raporcie Andrew Sheets, główny strateg Cross-Asset Strategist w Morgan Stanley. „A obecne dane gospodarcze, które się poprawiają, często oznaczały, że złoto nie radzi sobie z innymi aktywami“.

Bitcoin stoi w obliczu podobnego ryzyka, ponieważ jego cena strzela obok nowych rekordowych poziomów z rzędu. Wielu analityków uważa, że rynek kryptowalutowy stał się przegrzany, co wymaga pewnej interwencji ze strony niedźwiedzi – 30-40 procentowej korekty, zanim wznowi swój trend wzrostowy.

Niemniej jednak, inwestycje firm takich jak Tesla i MicroStrategy na wyższych poziomach cenowych zapewniły bitcoinowi psychologiczną podłogę cenową powyżej 30 000 USD – wciąż wyższą niż szczyt bańki z 2019 r. na poziomie 20 000 USD. To sprawiło, że byki widzą kryptowalutę na poziomach troposferycznych, takich jak 60 000 USD, 75 000 USD, a nawet 100 000 USD.